Czy w Polsce wynagrodzenia powinny być jawne?

Transparentność wynagrodzeń to w Polsce temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Tak naprawdę widełki wynagrodzeń w ofertach o pracę są rzadkością. Dlaczego tak się dzieje? Czy powinno to się zmienić?

Szukasz pracy jako konsultant, lecz tak naprawdę nie wiesz, ile możesz zarobić na tym stanowisku i jakie mieć oczekiwania finansowe względem poszczególny pracodawców. Niestety, to dość powszechny problem, który spotyka osoby, szukające zatrudnienia w bardzo różnych zawodach. Dzieje się tak, ponieważ pracodawcy wciąż niechętnie podają widełki w ogłoszeniach o pracę.

Dlaczego wynagrodzenia w Polsce nie są transparentne?

Wiele firm wciąż chce zaoszczędzić, dlatego szukają nie tylko dobrych pracowników, ale również takich, którzy nie są drodzy. Oczywiście mają do tego prawo, jednak z tego powodu cierpią najbardziej młode i zdolne osoby, które dają się wrobić w pracę za najniższe wynagrodzenie, a tym samym w zupełnie innej firmie mogliby liczyć na wyższe płace. Niestety, często pracują w ten sposób, dopóki sami nie upomną się o swoje.

Zdecydowanie korzystniej byłoby, gdyby pracodawcy podawali widełki wynagrodzenia i wskazywali, od czego zależy konkretna kwota, na którą może liczyć pracownik. Na pewno byłoby to znacznie uczciwsze, a młodzi ludzie wiedzieliby na ile mogą liczyć. Ponadto kandydaci zaoszczędziliby również czas, ponieważ nie aplikowaliby na stanowiska, które nie spełniają ich wymagań finansowych.

Zostaw komentarz